Poszukiwania sprawcy ataku na tle wyznaniowym

Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów pod sygn. PR 4 Ds. 624.2019.Spc nadzoruje śledztwo w sprawie zdarzenia zaistniałego w dniu 2 sierpnia 2019 r. na terenie Rzeszowa na bulwarach nad rzeką Wisłok w okolicy mostu na ul. Lwowskiej, w trakcie którego nieustalony dotąd mężczyzna zaatakował słownie oraz fizycznie młodą mieszkankę Rzeszowa oraz jej 3-miesięcznego dziecko, z powodu jej przynależności wyznaniowej. W trakcie zdarzenia mężczyzna ten miał szarpać wózek z dzieckiem w celu jego przewrócenia oraz kierować pod adresem kobiety i jej dziecka groźby pozbawienia życia, a także słowa powszechnie uznawane za obelżywe. Ponadto mężczyzna ten w trakcie zdarzenia miał wznosić gest pozdrowienia hitlerowskiego „Heil Hitler” oraz wypowiadać hasła propagujące faszystowski ustrój państwa.

W związku z powyższym postępowanie prowadzone jest w kierunku popełnienia przestępstw z art. 119 § 1 kk, art. 257 kk, art. 160 § 1 kk i art. 256 § 1 kk.

W chwili obecnej trwają intensywne czynności procesowe oraz poza procesowe mające na celu ustalenie napastnika, aby jak najszybciej doprowadzić go przed oblicze prokuratora. Sprawcy za wskazane wyżej przestępstwa może grozić kara pozbawienia wolności do lat 5.

Wszyscy świadkowie zdarzenia oraz osoby posiadające jakąkolwiek wiedzę w tej sprawie proszone są o kontaktowanie się w najbliższą jednostką Policji.

Zastępca Prokuratora Rejonowego dla miasta Rzeszów

Katarzyna Drupka