Pracownik Stacji Paliw obezwładnia sprawcę rozboju

Prokuratura Rejonowa w Dębicy nadzoruje śledztwo przeciwko 47-letniemu mieszkańcowi Róży – Stanisławowi M., któremu przedstawiono zarzut usiłowania rozboju z użyciem noża na 28 – letnim pracowniku jednej z dębickich stacji paliw, w celu dokonania kradzieży trzech piw i paczki papierosów.

W toku postępowania ustalono, iż Stanisław M. wszedł na stację paliw, a następnie zapytał o cenę piwa. Gdy pracownik stacji udał się w kierunku lodówki z alkoholem, sprawca wyciągnął z kurtki nóż, a następnie trzymając go na wysokości klatki piersiowej pokrzywdzonego, zażądał od niego wydania trzech piw i paczki papierosów. Napadnięty instynktownie złapał mężczyznę obiema dłońmi za rękę, w której trzymał nóż. Po krótkiej szarpaninie pokrzywdzonemu  udało się obezwładnić sprawcę, odrzucić trzymany przez niego nóż oraz położyć go na ziemi.

Patrolujący radiowozem w dniu 13 marca 2019 r. ok. godz. 00:10 funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dębicy w czasie pełnienia patrolu radiowozem zauważyli wzywającego gestami mężczyznę. Po podjechaniu bliżej okazało się, że jest to pracownik stacji paliw, który oznajmił im, iż w budynku stacji znajduje się mężczyzna, który jego koledze groził nożem. Na miejscu funkcjonariusze Policji zastali pokrzywdzonego oraz obezwładnionego napastnika, który leżał na podłodze.

W związku z zaistniałym zdarzeniem Stanisław M. został zatrzymany. Badanie alkomatem wykazało, iż miał 1,92 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Stanisławowi M. został przedstawiony zarzut o czyn z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 280 § 2 k.k. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Stanisław M. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, iż wcześniej spożywał alkohol w mieszkaniu swojej koleżanki. Kiedy zabrakło już alkoholu postanowił wyjść na pobliską stację paliw z zamiarem wymuszenia na sprzedawcy wydania mu trzech piw i paczki papierosów. W tym celu zabrał nóż z mieszkania, w którym przebywał. Wyjaśnił, iż będąc na stacji widział, że pracowników jest dwóch, dlatego odczekał, aż pozostanie z jednym z nich na osobności. Następnie wyciągnął nóż w celu przestraszenia sprzedawcy i osiągnięcia zamierzonego efektu w postaci wydania przez niego żądanego towaru. Będąc przesłuchiwanym przez prokuratora wyraził skruchę. Oświadczył, iż żałuje swojego czynu i chciałby przeprosić pokrzywdzonego za swoje zachowanie. Złożył wniosek o skierowanie sprawy do postępowania mediacyjnego, a w zależności od jego wyników wyraził zamiar dobrowolnego poddania się karze.

W dniu 14 marca 2019 r. Sąd Rejonowy w Dębicy wobec podejrzanego Stanisława M. na wniosek prokuratora zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Przypisany czyn stanowi zbrodnię za którą grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Sprawca nie był karany.

Artur Grabowski
Rzecznik Prasowy