Sprawca zuchwałej napaści w Kosinie ujęty

Prokuratura Rejonowa w Łańcucie prowadzi czynności związane z usiłowaniem zabójstwa Krzysztofa F. i jego żony Jolanty F. w dniu 28 lipca 2019 roku w Kosinie woj. podkarpackiego – tj. przestępstw z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń małżeństwo F. zbudzone zostało w nocy około godz. 03:00 słysząc hałas dochodzący z balkonu. Gdy mężczyzna poszedł sprawdzić co jest źródłem hałasu do ich sypialni wtargnął zamaskowany mężczyzna. Napastnik w trakcie szarpaniny zadał mężczyźnie nożem kilka ciosów, zarówno w okolice klatki piersiowej jak i brzucha, następnie gdy mężowi chciała pomóc żona również i ona została przez napastnika ugodzona kilkakrotnie nożem w okolice brzucha. Następnie napastnik tą samą drogą (tj. przez balkon i przystawioną do niego drabinę) którą dostał się do środka, uciekł. Pokrzywdzonej udało się o zdarzeniu powiadomić Policję. Obojgu pokrzywdzonym udzielono pomocy medycznej, a następnie przewiezieni zostali na dalsze leczenie do szpitala, gdzie przeszli operację, ich stan jest określany jako poważny.

W efekcie czynności prowadzonych przez Policję pod nadzorem prokuratora, udało się ustalić sprawcę którym okazał się 16-letni mieszkaniec tej samej miejscowości. W chwili obecnej prowadzone są w dalszym ciągu czynności zmierzające do wyjaśnienia wszystkich okoliczności tej sprawy, nie mniej jednak nie ma do tej pory możliwości wykonania czynności z udziałem pokrzywdzonych.

Sprawcy postawiono zarzut dwukrotnego usiłowania zabójstwa wyżej wymienionych – tj. przestępstw z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk. Z uwagi na wstępny charakter postępowania nie ustalono dotychczas faktycznych pobudek działania sprawcy.

Mając na uwadze wiek sprawcy, Prokuratura niezwłocznie przekaże tę sprawę wg. właściwości do Sądu Rodzinnego w Łańcucie, który podejmie stosowne decyzje co do nieletniego.  Tut. Prokuratura wnioskować jednak będzie o przekazanie jej tej sprawy do dalszego prowadzenia zgodnie z art. 10 § 2 kk, na podstawie którego nieletni może odpowiadać na zasadach określonych w Kodeksie Karnym tak jak dorosły.

Zastępca Prokuratora Rejonowego
Dariusz Sudak