Sprawcy rozboju zatrzymani

Prokuratura  Rejonowa w Leżajsku w Rzeszowie nadzoruje  śledztwo przeciwko mieszkańcom Leżajska – 29 letniemu  Marcinowi G. i 34 –letniemu  Michałowi P. którzy w dniu 16 marca 2018 r. weszli siłowo do mieszkania wynajmowanego  przez 26 letniego mężczyznę i jego partnerkę.   Sprawcy zażądali o  pokrzywdzonych wydania pieniędzy w  kwocie 30 zł.,  a następnie po  odmowie ich przekazania zdemolowali mieszkanie i  ukradli pieniądze w  kwocie  800 zł. W toku zajścia jeden ze sprawców  przyłożył  do szyi pokrzywdzonej rozbitą  butelkę żądając wydania telefonu komórkowego. Obaj napastnicy po dokonaniu przestępstw grozili  pokrzywdzonym dalszym niszczeniem mienia w przyszłości  w razie zawiadomienia o  powyższym zajściu organów ścigania. Zdarzenie miało miejsce w Leżajsku.  Sprawcy działali wspólnie z trzecim mężczyzną , który nie został ustalony.

Sprawcom przedstawiono zarzuty popełnienia wspólnie i w porozumieniu  przestępstw rozboju, wdarcia się do cudzego mieszkania wbrew woli osoby uprawnionej oraz używania gróźb karalnych w celu wywarcia wpływu na świadka.  Przestępstwo rozboju zagrożone jest karą  pozbawienia wolności do  lat 12, wdarcie  się do cudzego mieszkania wbrew woli osoby uprawnionej  zagrożone jest  karą grzywny , ograniczeniem wolności  albo pozbawieniem wolności do roku , zaś  używanie  gróźb karalnych w celu wywarcia wpływu na świadka karą pozbawienia wolności do lat 5.

17 marca 2018 r. Sąd Rejonowy w Leżajsku na wniosek Prokuratury Rejonowej w Leżajsku zastosował względem podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego  aresztowania  na okres 3 miesięcy.

 

Rzecznik Prasowy
Edyta Lenart