Trzy miesiące aresztu dla sprawców rozboju

Kajdanki

Sąd Rejonowy w Rzeszowie na wniosek Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie w dniu 23 czerwca 2017 r. zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec 21 – letniego Mateusza Z., 20 – letniego Dawida P. oraz 19 – letniego Mateusza C. podejrzanych o dokonanie rozboju na osobie 28 – letniego mieszkańca Leżajska. 

W dniu 20 czerwca 2017 r. pokrzywdzony udał się autostopem z Rzeszowa do swego miejsca zamieszkania. Na stacji paliw w miejscowości Stobierna spotkał trójkę młodych mieszkańców powiatu niżańskiego i poprosił ich o podwiezienie do Leżajska. Kierujący pojazdem marki Volvo Dawid P. zgodził się na to i ruszyli drogą w kierunku Sokołowa  Młp. W miejscowości Nienadówka kierujący zjechał nagle w ślepą drogę i zatrzymał się. Mężczyźni zaczęli bić rękoma i kopać autostopowicza, po czym wyciągnęli go z samochodu, gdzie kontynuowali atak na leżącej na ziemi ofierze. Jeden z agresorów zabrał pokrzywdzonemu telefon komórkowy i schował go w samochodzie. Korzystając z chwili nieuwagi napastników mężczyzna uciekł i po dojściu do pobliskich zabudowań zawiadomił policję.

Przeprowadzone czynności przez policjantów z Komisariatu Policji w Sokołowie Młp. pozwoliły na ustalenie, a następnie zatrzymanie napastników już następnego dnia po zdarzeniu.

Przesłuchani przez prokuratora w charakterze podejrzanych przyznali się do popełnienia zarzuconego im czynu. Wyjaśnili, że myśl o ataku zrodziła się już na stacji paliw w momencie, gdy dwu z nich rozpoznało w pokrzywdzonym mężczyznę, którego kilka miesięcy wcześniej odwieźli do Leżajska i nie wywiązał się z obietnicy zapłaty 40 zł za przejazd.

Sąd zastosował środek zapobiegawczy z uwagi na obawę matactwa lub innego utrudniania postępowania a także wysokie prawdopodobieństwo wymierzenia sprawcom surowej kary.

Podejrzanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

 

Rzecznik Prasowy
Ewa Romankiewicz