Wymuszenie rozbójnicze w dębickim markecie budowlanym

Sklep, magazyn

Prokuratura Rejonowa w Dębicy nadzoruje śledztwo przeciwko nieposiadającemu miejsca stałego pobytu 39 – letniemu Dariuszowi S. o czyn związany z wymuszeniem rozbójniczym, a polegający na zaborze w celu przywłaszczenia mienia, a następnie grożeniu trzymanym w ręku nożem pracownikom jednego z dębickich marketów budowlanych, aby utrzymać się w posiadaniu skradzionej rzeczy.

Z dokonanych ustaleń wynika, że w dniu 8 kwietnia 2019 r., ok. godz. 15:20 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Dębicy został powiadomiony o kradzieży sklepowej do jakiej doszło w jednym z dębickich marketów budowlanych.

Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze Policji zastali kierownika sklepu, który oświadczył, iż około godz. 13:30 nieznany mu mężczyzna dokonał kradzieży wiertarko-wkrętarki o wartości 303,99 zł, po czym wybiegł ze sklepu, zaś on wraz z drugim pracownikiem podjął pościg za sprawcą, który teren sklepu opuścił przechodząc przez ogrodzenie na dziale „ogród”. Następnie, gdy wyżej wymienieni dogonili sprawcę prosili go o okazanie paragonu, a gdy ten nie zareagował na ich prośbę, a następnie rzucił w nich pustym pudełkiem i zaczął używać wobec nich wulgaryzmów, próbowali odebrać skradziony towar, chwytając za torbę, którą miał przy sobie.

Wówczas podejrzany wyciągnął nóż i zagroził im, że ich potnie. Okoliczność ta wzbudziła w pokrzywdzonych obawy o swoje życie i zdrowie, w związku z czym zezwolili sprawcy się oddalić.

Tego samego dnia ustalono tożsamość sprawcy i dokonano jego zatrzymania. Nadto funkcjonariusze Policji ustalili osobę będącą w posiadaniu zakupionego od Dariusza S. towaru, która zeznała, iż zakupiła od niego wiertarko-wkrętarkę za kwotę 150 zł i nie przypuszczała, że może pochodzić z przestępstwa.

W chwili zatrzymania Dariusz S. był pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało 1,72 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Sprawcy prokurator przedstawił zarzut o czyn z art. 281 k.k. w zw. z art. 64 § 2 k.k.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Dariusz S. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, iż w dniu zdarzenia od godzin porannych spożywał alkohol na terenie Dębicy w ilości 0,7 butelki wódki oraz dwóch piw. Około godz. 12:00 natomiast udał się do marketu budowlanego w celu dokonania kradzieży, gdyż nie posiadał pieniędzy ani na alkohol, ani na jedzenie w związku z opuszczeniem początkiem marca 2019 r. zakładu karnego. W dalszej części wyjaśnień potwierdził, że wystawił nóż w kierunku interweniujących pracowników sklepu oraz do tego, że go demonstrował. Jednocześnie zapewnił, że nie miał zamiaru użyć noża i nie chciał nikomu zadać uderzenia. Końcowo wyraził skruchę.

W dniu 10 kwietnia 2019 r. na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Dębicy wobec sprawcy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy.

Za popełnienie zarzucanego czynu grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Dariusz S. był wielokrotnie karany za kradzieże, kradzieże z włamaniami oraz za oszustwo.

Artur Grabowski
Rzecznik Prasowy