Zarzut związany z obrotem narkotykami przez mieszkańca Zawady

Prokuratura Rejonowa w Dębicy nadzoruje śledztwo przeciwko 31-letniemu mieszkańcowi Zawady – Maciejowi S., któremu przedstawiono zarzut o to, że w dniu 8 maja 2019 roku w Dębicy i Zawadzie, wbrew przepisom ustawy posiadał przy sobie substancję psychotropową w postaci amfetaminy w ilości 4,33 grama, jak również w miejscu swojego zamieszkania posiadał środki odurzające w postaci marihuany w ilości 0,6 grama oraz substancję psychotropową w postaci amfetaminy w ilości 41,35 grama z zamiarem wprowadzenia do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych.

W nocy z 7/8 maja 2019 r. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Dębicy prowadzili działania związane zabezpieczeniem szkół po serii alarmów bombowych. Około godz. 00:50, na ul. Lisa w Dębicy zwrócono uwagę na podejrzany pojazd marki VW Passat. W związku z powyższym funkcjonariusze dokonali przeszukania osób znajdujących się w samochodzie, jak i samego pojazdu. Przy jednym z pasażerów ujawniono substancje psychotropową w postaci amfetaminy w ilości 4,33 grama. Z kolei w trakcie przeszukania w jego miejscu zamieszkania zabezpieczono dodatkowo środki odurzające w postaci marihuany w ilości 0,6 grama oraz substancję psychotropową w postaci amfetaminy w ilości 41,35 grama.

Maciejowi S. prokurator przedstawił zarzut o czyn z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Maciej S. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, iż chciał sobie dorobić sprzedając narkotyki, jednak nie zdążył tego zrobić, gdyż został zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji. Z obawy o swoje życie i zdrowie odmówił udzielenia odpowiedzi na pytanie od kogo otrzymał zatrzymane w miejscu zamieszkania, jak i posiadane przy sobie narkotyki. Złożył także oświadczenie o zamiarze dobrowolnego poddana się karze.

Postanowieniem z dnia 9 maja 2019 r. prokurator zastosował wobec podejrzanego Macieja S. środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji z zobowiązaniem do stawiennictwa trzy razy w tygodniu w Komendzie Powiatowej Policji w Dębicy.

Za popełnienie zarzucanego czynu Maciejowi S. grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Sprawca nie był karany.

Artur Grabowski
Rzecznik Prasowy